Themes - Twenty Nineteen - en to tr translation catalogue (104 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
tr: 2019 için öntanımlı temamız, blok editörünün gücünü her yönüyle göstermek için tasarlandı. Tema, öntanımlı blokların her biri için özelleşmiş stiller sunmanın yanında yazarken, yazının sitede görüneceği şekilde düzenlenmesi için tasarlandı. Yirmi Ondokuz, fotoğraf blogu, yeni kurduğunuz şirket ya da bir sivil toplum örgütü gibi farklı ihtiyaçlara uyum sağlayacak biçimde tasarlandı. Başlıklarda yazıtipi olarak modern tırnaksız seçeneklere, gövde metninde klasik tırnaklı yazıtipi eşlik ediyor ve bunlar her ekran boyunda güzel görünecek biçimde bol boş alanlı bir düzende sunuluyor.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Nineteen
tr: Yirmi Ondokuz

en: We help companies communicate with their customers.
tr: Şirketlerin müşterileriyle iletişim kurmasına yardımcı oluyoruz.

en: Spark interest on social media
tr: Sosyal medyada ilgi uyandır

en: We help businesses grow.
tr: İşletmelerin büyümesine yardımcı oluyoruz.

en: Activate new customers
tr: Yeni müşterileri etkinleştirme

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
tr: Yeni başlayanların net bir marka kimliği tanımlamasına (veya iyileştirmesine) yardımcı oluyoruz.

en: Redefine brands
tr: Markaları yeniden tanımlama

en: What We Do
tr: Ne Yapıyoruz?

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
tr: İşin garibi, Doug Watson da ailesiyle birlikte Queens, NY'de bir aileye ait restoranda çalışarak büyüdü. Eva Green Consulting'e katılmadan önce Fortune 500 Şirketleri için dijital kampanyalar üzerinde çalıştı.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
tr: Eva Young, ailesiyle birlikte Queens, NY'deki restoranlarında çalışarak büyüdü. Ebeveynlerinin restoranı gibi küçük işletmelerin dijital çağa uyum sağlamasına yardımcı olmak için 2014 yılında Eva Young Consulting'i açtı.

en: Team
tr: Ekip

en: Content Strategy
tr: İçerik stratejisi

en: Copywriting
tr: Metin yazarlığı

en: Marketing
tr: Pazarlama

en: Social Media
tr: Sosyal medya

en: Mobile
tr: Mobil

en: Website Design
tr: Websitesi tarasımı

en: Gradient
tr: Gradyan

en: Services
tr: Hizmetler

en: Contact Us
tr: Bize ulaşın

en: Get In Touch
tr: İletişime geçin

en: Learn More
tr: Daha fazlasını öğren

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
tr: Eva Young Consulting, 2014 yılında San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu. Yeni başlayanların, finansman turları boyunca taşıyacak ve işleri büyüdükçe ölçeklenecek net bir marka kimliği ve dijital strateji tanımlamasına yardımcı oluyoruz. Benzersiz ve güçlü bir dijital pazarlama stratejisiyle markanızı nasıl güçlendirebileceğimizi keşfedin.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
tr: 2014'ten beri İşletmeler ve Girişimciler için Savunuculuk

en: About
tr: Hakkında

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
tr: Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir ön izlemedir; yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

en: Dark Blue
tr: Lacivert

en: Blue
tr: Mavi

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
tr: <span class="post-title">%s</span> <span class="meta-nav">içinde yayınlandı</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
tr: <span class="meta-nav">içinde yayınlandı</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
tr: Öne çıkan

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Ondokuz en az WordPress 4.7 sürümünü gerektirir. Siz %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyin ve tekrar deneyin.

en: Back
tr: Geri

en: More
tr: Daha fazla

en: Apply a filter to featured images using the primary color
tr: Birincil rengi kullanarak öne çıkan görsellere filtre uygulayın

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
tr: Tuşlar, bağlantılar, öne çıkan görseller vb. özel bir renk uygulayın.

[ctx: primary color]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: primary color]
en: Default
tr: Varsayılan

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Huge
tr: Devasa

en: Large
tr: Büyük

en: M
tr: P

en: S
tr: C

en: Small
tr: Küçük

en: Footer Menu
tr: Site altı menüsü

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
tr: Tam boy

en: Page
tr: Sayfa

en: Add widgets here to appear in your footer.
tr: Alt alanda gözükmek üzere buraya bileşenler ekleyin.

en: Footer
tr: Dip

en: Primary Color
tr: Birincil renk

en: No comments
tr: Yorum yapılmamış

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
tr[0]: %d yorum
tr[1]: %d yorum

en: View more posts
tr: Daha fazla yazı görüntüle

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
tr: %s tarafından yayınlandı

en: Top Menu
tr: Üst menü

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Okumaya devam et<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünen o ki bakındığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki arama özelliği yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Previous Post
tr: Önceki Yazı

en: Next post:
tr: Sonraki yazı:

en: Next Post
tr: Sonraki Yazı

en: Search results for:
tr: Arama sonuçları:

en: Older posts
tr: Daha eski yazılar

en: Newer posts
tr: Daha yeni yazılar

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Posted in
tr: Kategori:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
tr: <span class="screen-reader-text">%s</span> için bir yorum bırakın

en: Posted by
tr: Gönderen:

en: Archives:
tr: Arşivler:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
tr: %s arşivleri:

en: Post Type Archives:
tr: Yazı tipi arşivleri:.

en: Daily Archives:
tr: Günlük arşivler:

en: Monthly Archives:
tr: Aylık arşivler:

en: Yearly Archives:
tr: Yıllık arşivler:

en: Author Archives:
tr: Yazar arşivleri:

en: Tag Archives:
tr: Etiket arşivleri:

en: Category Archives:
tr: Kategori arşivleri

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
tr: Düzenle <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Primary
tr: Birincil

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
tr: %s ile güçlendirilmiştir.

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yanıt

en: Leave a comment
tr: Yorum Gönderin

en: Join the Conversation
tr: Sohbete katılın

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

en: Edit
tr: Düzenle

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
tr: %s <span class="screen-reader-text says">diyor ki:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Amanın! O sayfa bulunamadı.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
